Proč se stát členem?

15.07.2020

V době, kdy se utvářel náš stát, měly strany běžně desítky a stovky tisíc členů. Patřit k nějakému spolku, chodit a spoluvytvářet společenské prostředí včetně toho politického, byla prostě každodenní záležitost. S dobou dvou totalit samozřejmě tato politická angažovanost nabyla útlumu, rovnajícího se téměř nule. Po listopadu 1989 sice došlo k oživení nicméně díky politickým tlakům a především tlakům těch horních vrstev ovládajících média, se z politiky dělá něco, co není pro společnost dobré. Přitom právě politika - zájem o věci veřejné, utvářela naši společnost.

Bylo by tedy chybou nenavázat na tradice a českou státnost a neoživit toto povědomí. Navíc v tak těžké době jako je ta dnešní, kdy v politice místo zdravého rozumu převládá populismus, arogance, opovrhování a demagogie.

Máme tedy tři možnosti, asi jako v době před nástupem nacismu. Ta jedna je asi nejhorší, a to dát se do slepé uličky víry v to, že nás ochrání ti politicky svatí. Takových tu ale bylo mnoho a většinou to byla cesta do pekel. Druhá možnost, je zůstat pasivní, mlčící většinou a počkat co se stane. Třetí možnost je - se zapojit a předávat životní zkušenosti z práce, společenství ve kterém člověk žije, těm druhým v rámci politických uskupení.

-red-