Ústecký kraj má největší zastoupení lidí s finančními potížemi

29.07.2020

Počet lidí se závazky po splatnosti se podle společnosti SOLUS pohybuje v Ústeckém kraji kolem 12,2 % z celkového počtu obyvatel starších 18 let. Z celkového počtu 652 000 obyvatel pak vychází toto číslo kolem 80 000 obyvatel v negativním registru SOLUS. Doposud je to jen jednoduchá matematika, ale co v podstatě znamená?

Pokud bychom sestěhovali všechny tyt obyvatele do jednoho města, pak pravé krajské centrum, tedy Ústí nad Labem by se prakticky rovnalo počtu obyvatel co mají problémy se splácením. A to už je snáze představitelné, ale zato velmi ohromující číslo.

Proti těmto negativním číslům se však musí bojovat hned několika způsoby. Tím prvním je maximální podpora finanční gramotnosti jak u středních škol tak i u učňovských škol. A protože k prvotním problémům dochází právě u mladých lidí, kteří skončí školu a jsou snadnou kořistí pro nebankovní úvěry, je třeba i tyto mladé podpořit. Není možné, aby stát, který se snaží tvářit jako spravedlivý, vyňal studenty, kteří dokončí vzdělání a snaží se teprve uplatnit na trhu práce, z pobírání dávek v nezaměstnanosti. Systém, který zde byl zaveden pravicovým vládami a který na dále přetrvává je problematický právě v tom, že mladé vrhá do náruče nebankovních firem, které jim snadno půjčí, neboť vědí, že do budoucna se jim to bohatě vrátí právě na úrocích z prodlení a z neschopnosti splácet. Další možností jak tomuto zamezit je nepodmíněný finanční příjem alespoň po dobu prvních několika měsíců, než si nově dovzdělaní lidé najdou práci. Je ale otázka, kdo na to bude ochoten přistoupit. My ano.

Zdroj: https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/registr-dluzniku-ustecky-kraj-krize-20200728.html