Volby 2020´

Vše, co potřebujete vědět o krajských volbách 2020´

Rozhovory s kandidáty

Dvojka naší kandidátky strávila 1. září ve škole. A jaké to bylo?

  • Ahoj Šárko, jaký byl tvůj první den ve škole 1. září?

Den probíhal v normálu. Děti mohly jít poprvé do školy v doprovodu 2 osob, s rouškami.

Nepanoval žádný zmatek a pro mě to byl každý jiný pracovní den.

Jak moc se ve škole promítá situace ohledně zdravotnictví a především oněch roušek? Co na to vlastně říkají žáci?

Roušky zatím nenosíme, ale už nám přišlo doporučení, že bychom je měli nosit. Myslím si, že se to zase vrátí a budeme učit ve štítech. V tom lepším případě, stále je tu totiž možnost, že se výuka zavede distančně. Co se toho týče, škola je připravena na tuto možnost a snažíme se už teď i děti připravovat (ať už pomáhat se zakládáním e-mailů a seznamování s programy, které jsou potřeba na distanční výuku). Co se týče objektu školy, jídelny zavedly jistá opatření s předáváním jídla a děti jsou rozsazeny od sebe.

Školství, vzdělávání dětí je samozřejmě nutností. Do budoucna se ale bude Ústecký kraj potýkat spíš s nezaměstnaností, a díky uzavírání dolů s nutností rekvalifikací. Je na to kraj připravený?

S nezaměstnaností se kraj potýká už dlouho, bohužel. Je otázkou, zda to bude ještě více stoupat. Já doufám, že už se to zastaví a naopak to bude jen lepší a začne se lépe pracovat s lidmi, kteří využívají sociální dávky. Tím myslím efektivně, ale to se musí už změnit něco na jinde..

Jsi dvojka na kandidátce politické strany VIZE - národní socialisté, v případě úspěchu je tedy šance, že budeš v zastupitelstvu. S kým bys do koalice šla a s kým rozhodně nikoliv?

Na toto už jsem odpovídala a vyjadřovala se ve videu, které máme na stránkách. Video najdete na stránce: https://www.youtube.com/watch?v=2oocnJPcLBg&t=6s Ale abych to zopakovala, určitě s tím, kdo bude mít nejširší programový průnik věcí, které chceme změnit i my.

Jaké má taková učitelka vlastně koníčky, mimo politiku. Co děláš v době volna ?

Tak mám ráda sport obecně, tudíž chodím běhat, jezdím na bruslích, na kole nebo když se naskytne možnost kolektivního sportu. Ráda také cestuji, aktuálně tedy jen po ČR. Líbí se mi prohlídky zámků a celkově turistika. Když mám línější den, tak si čtu (spíše krimi tématiku) nebo koukám na seriály.

Co by jsi chtěla vzkázat voličům?

Hlavně ať jsou zdraví a přijdou k volbám! Jinak si můžou pořád stěžovat, ale samo se nic nezmění.

Bezpečnost, jedna z našich priorit...

rozhovor s kandidátem č. 7 -  Mgr. et. Bc. Janem Matějkou

Proč nebo jak tě napadlo být zrovna policistou?

Nastupoval jsem k PČR začátkem roku 1999, tedy těsně po ukončení základní vojenské služby. A jelikož několik mých známých již pracovalo u policie, rozhodl jsem se, že to zkusím u pohraniční policie, kde bych mohl uplatnit dosud nabyté jazykové znalosti a dovednosti. Byla to doba, kdy byly naše české státní hranice pod velkým migračním tlakem, takže o konverzaci zejména v anglickém jazyce nebyla nouze.


Jsi z regionu, kde kriminalita spíše vzrůstá. Proč myslíš, že se tak děje? Co je vlastně příčinou? A teď v souvislosti s nastupující krizí, máš obavu, že se to bude zhoršovat?

Kriminalita v našem regionu má vzrůstající tendenci zejména proto, že sem migrují nepřizpůsobiví jedinci s celými rodinami, a to z měst, kde již byly vyhlášeny opatřeními obecné povahy tzv. bezpříplatkové zóny. Na základě tohoto se lidé stěhují na periférie měst a do pohraničí, kde vyrůstají vyloučené lokality. Když se poté podívám na celorepublikou mapu kriminality, je zřejmé, že přílivem takových lidí obecně stoupá správní a trestná činnost.

Když se řekne Ústecký kraj, člověk si představí vyloučené lokality, hazard, drogy, příhraniční pašování, velká města s chemickým průmyslem a velké uhelné povrchové doly. Myšlení by ale mělo být pozitivní. Co dobrého napadne tebe, když se řekne Ústecký kraj?

Když si řeknu Ústecký kraj, vybaví se mi spousta zajímavých kulturních a přírodních míst. Moje srdcová záležitost je ale především České Švýcarsko, Vysoká Lípa, Dolský Mlýn, Jetřichovice, Doubice a Kyjov. Potom město Litoměřice a Roudnice nad Labem, kde jsem vojákoval, a v neposlední řadě zámek v Doksanech, Děčíně a Loreta v Rumburku.

 Pokud by ses dostal do kraje, co bys udělal jako první?

Já osobně bych se chtěl zabývat právě otázkou kriminality, vyloučených lokalit a prevence. Je toho totiž hodně, co je třeba řešit, a přijde mi, že nyní politici problémy jen odsouvají. To je vidět i na Šluknovsku, kde nám roste počet lidí z různých minorit, na úkor třeba Mostu, kde se nyní bourají nechvalně známé paneláky v části Chanov. To, že ale přesunu část obyvatel z Mostu na Šluknovsko, neznamená, že vyřeším problém. To jen politicky "handlujou". A druhá věc je, že nyní díky COVIDu se hlásí o zaměstnání u Policie ČR více uchazečů, protože cítí jistotu stabilního zaměstnání v nejisté době. Pokud by se nám podařilo v rámci Ústeckého kraje dohodnout co nejlepší navýšení počtu chybějících míst, bylo by to dobré a já bych byl rád prostředníkem v takových jednáních.

 Jaké máš vlastně koníčky a co dělá takový příslušník policie, když má volno?

Jsem ženatý a mám dvě dcery, kterým věnuji téměř veškerý volný čas. Mezi mé záliby ale hlavně patří dálkový běh, kopaná, plavání a střelba z krátkých a dlouhých zbraní. Rád čtu literaturu faktu a také mne baví práce na zahradě. Kdo chce a vlastně i potřebuje, toho doučuji anglický a německý jazyk.

Je něco, co bys chtěl vzkázat voličům?

Vážení voliči, přijďte 2.-3. října 2020 ke krajským a doplňujícím senátním volbám a podpořte naší stranu pod č. 23, Vize národní socialisté. Každý hlas v těchto volbách bude opravdu nutný. Děkuji předem za každý hlas pro nás. Více o našem volebním programu na www.vizens.cz.

Rozhovor s Mgr. Petrem Leníkem nejen o politice

Litoměřice jsou nyní známy svojí kauzou nemocnice. Jak se na ni jako politolog díváte?

Mrzí mě, že z nemocnice v Litoměřicích se stalo především politické téma. Na rozdíl od zájmu politiků či určitých zájmových skupin, je zde i neodkladný zájem Litoměřičanů a všech těch, kdo hledají v této nemocnici odbornou pomoc.

Kandidujete od krajského zastupitelstva, přitom jste politolog- Jaký je tedy podle vás rozdíl mezi politologií a tou reálnou politikou?

Politologie je vědní disciplína, která se věnuje všemu tomu, co souvisí s politikou, kterou lze na rozdíl od toho vnímat spíše jako proces, nebo děj, související především s rozhodováním, mocí, správou společnosti a všeho toho, co se s ní pojí. Pro mě je politologie nástrojem, který mi slouží jako akademická pomůcka k tomu, abych byl schopný prověřovat své vlastní názory, hodnoty a politické cíle. Díky znalostem politologie jsem schopný vidět, jak lze efektivně pomáhat našemu kraji. Politika je pro mě už v tomto měřítku pouze nástrojem, skrze který mohu politický program realizovat.

Kandidujete za národní socialisty, co to podle vás znamená?

V průběhu let minulých mě oslovilo mnoho politických stran a hnutí, abych za ně kandidoval a to nejen do kraje. Vždy jsem ale narážel na stejný, a pro mě zcela zásadní, problém. Na české politické scéně mi chyběla vlastenecká strana, která by nesklouzávala k negativní podobě nacionalismu. Vždy mi vadilo, že volič, který se vnímá za hrdého Čecha, či alespoň za lokálního vlastence, má na výběr pouze z takových stran, které se k vlastenectví či národovectví nehlásí anebo k těm, které se k nim hlásí, ale zároveň odmítají vše cizí a pohybují se mimo demokratické smýšlení, které vnímám na základě Masarykovských ideálů za součást českého ideálu. Politická strana Vize - národní socialisté si ale na národní myšlence zakládá a nelze ji z ideového hlediska řadit k nedemokraticky smýšlejícím stranám, což je pro mě důležité. Vlastenectví, nebo národovectví, a tedy i snaha pečovat o svůj stát i národ, nesmí být nikdy vnímáno, jako něco ostudného. Zároveň se s touto stranou a její národní ideou pojí ještě druhá idea, a tou je idea sociální. Věřím, že i tato idea bude pro voliče zajímavá stejně tak, jako je i pro mě. Ústecký kraj má spoustu problémů v sociální oblasti, ale z ideového hlediska i řadu nedostatků v nahlížení na to, jakým způsobem se má sociální pomoc poskytovat a realizovat. Abych své dlouhé vyprávění tedy uzavřel jednodušší odpovědí na Vaši otázku, mohu prohlásit, že kandidatura za národní socialisty, je pro mě možností, jak na politické úrovní realizovat dva ideály, které by v politice neměli chybět a které umožňují zlepšovat životní podmínky v celém kraji.

V případě zvolení, co byste udělal jako první?

To záleží především na volebním výsledku... přesto ať v případě malého, či velkého volebního úspěchu, bych se snažil nejdříve utvořit, či se stát součástí takové koalice, která by byla schopna prosadit náš volební program.

Jaké máte koníčky? Nebo co vlastně dělá takový politolog ve volném čase?

Já osobně rád čtu a zejména pak odbornou literaturu. Pokud se zrovna nevěnuji četbě politologie či filozofie, pročítám si knihy věnující se historii, ale také i právu, ekonomii a mnoha jiným, vědním odvětvím. Občas si ale rád přečtu i něco méně náročného na pozornost, co spadá do oblasti beletrie. Není mi však úplně cizí ani sport, pravidelně hraji squash, rád lyžuji, nebo plavu. Jsem ale také obdivovatelem minerálů, či starožitností. Jednou z mých oblíbených volnočasových aktivit je ale především tuzemská turistika.

Je něco, co byste chtěl vzkázat voličům?

Především to, aby se v nadcházejících volbách rozhodovali podle toho, kdo je skutečně zaujal a oslovil. Aby se zamýšleli nad programy, které jim političtí aktéři předkládají a aby se rozhodovali především podle politického obsahu, který jim politici představují a ne jen podle formy, kterou jim to sdělují. Prvoplánové politické sliby a libě znějící politická hesla ještě nezaručují prospěšnost té či oné strany.


Mgr. Petr Leník je trojkou na kandidátce VIZE - národní socialisté pro Ústecký kraj v krajských volbách 2020´. V roce 2020 zakončil vysokoškolská studia titulem Mgr. na Univerzitě Jana evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Pochází z Litoměřic. (red)

Chcete se na něco kandidáta zeptat?

Není problém, stačí se ozvat prostřednictvím e-mailu: sekretariat@vizens.cz